Karate, Karate Kyokushin - historia i ciekawostki

Karate (jap. 空手 karate) – sztuka walki i sport walki stworzone na Okinawie, w Japonii. 

Słowo "Karate" oznacza obecnie: „pusta (naga, bez broni) ręka” (空手)

Kyokushin (jap. 極真) - jest to pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Nazwa jest połączeniem słów kyoku (biegun, ekstremum, najwyższa ranga) i shin (prawda, prawdziwość, rzeczywistość).

Kyoku-shin-kai oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy.

Symbol Karate Kyokushin Kanku

Kanku symbol Kyokushin Karate

Symbol Kyokushinkai

Emblemat Kyokushinkai w zapisie kanji (znaki logograficzne pochodzenia chińskiego)

 

Twórca karate Kyokushin  - Masutatsu Oyama urodził się w Korei 27 lipca 1923 roku. Będąc chłopcem zajmował się trenowaniem miksem stylów walki chińskich czy koreańskich - znanych pod nazwą Shaku Riki, a potem zajął się nauką systemu Chabee.

masutatsu oyama

Mając 15 lat Oyama wyjechał do Japonii, gdzie zaciągnął się do Szkoły Lotniczej Yamanashi w Tokio. Nie zakończył szkoły ze względu na kulturowe streotypy różniące Koreańczyków od Japończyków . Mimo wielu kłopotów w tamtych latach Masutatsu nie przerwał swoich treningów sztuk walki.

Poznawał wiele technik sztuk walki - trenował boks czy judo, zajął się także karate Shotokan w Dojo Gichina Funakoshiego na Uniwersytecie Takushoku.

Jak się okazało miał bardzo duży talent do sztuk walk. Trenując karate u wspomnianego Gichina Funakoshiego Oyama w wieku 17 lat zdobył drugi Dan, a wieku 20 lat czwarty Dan. Nie ograniczał się tylko do Shotokanu - w judo, w którym uzyskał czwarty Dan w wieku 21 lat. Był ewenementem bardzo szybko przyswajał sobie wiedzę i umiejętności, a w otwartej walce nie znajdował sobie równych.

W międzyczasie, w trakcie II wojny światowej wcielił się do japońskiej armii, gdzie miał dużo problemów 

W 1947 r. wziął udział I Mistrzostwach Japonii w karate w Kyoto, które wygrał i zdobył tytuł mistrza.

Skuszony łatwymi pieniędzmi, Ōyama współpracował przez pewien czas z japońskimi gangsterami. Po półrocznym pobycie w więzieniu poczuł potrzebę zrehabilitowania się i postanowił poświęcić się karate oraz ciężkiemu treningowi. 

Od 1952 roku promował karate kyokushin w Stanach Zjednoczonych, odbywając m.in. pokazowe walki i podróżował również w innych krajach. Otworzył szereg szkół karate kyokushin na całym świecie, współorganizował pierwsze turnieje oraz światową federację. Słynął z tego, że gołymi rękami zabił byka, stoczył 300 pojedynków w ciągu 3 dni, w ciągu jednego roku przyjął 270 propozycji walki. Walczył z każdym, kto tylko miał odwagę, by rzucić mu wyzwanie, nie przegrał ani jednej, żadna tez nie trwała dłużej niż 3 minuty.

 

masutatsu oyama

 

masutatsu oyama masutatsu oyama

 

Masutatsu Ōyama

 

Kategoria wpisu