10 powodów dlaczego warto ćwiczyć Karate

Zapewne trafiając na tą stronę zastanawialiście się czy rzeczywiście karate jest tą dyscypliną sportową, która będzie dla Ciebie albo dla Twojego dziecka odpowiednia?

I tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Bo zarówno karate jak i inne sporty, w tym sporty walki będą odpowiednie jeśli powodują, że spędzasz aktywnie czas. Największym błędem jest to, że zarówno dorośli jak i dzieci prowadzą statyczny tryb życia. W przypadku dzieci wpływa to na ich rozwój psychofizyczny i może decydować o wielu aspektach ich życia.

Dlaczego zatem Karate?

1. Kształtowanie postaw życiowych

 

Kanku Kyokushin Opis
Kanku - Symbol słońca i odwagi. Zaczerpnięte zostało z "Kanku Kata".

Obecnie istnieje coraz większa moda w świecie na uprawianie Mieszanych Sztuk Walki (MMA). Dlatego możecie zapytać "Dlaczego zatem mielibyśmy trenować Karate"?

Przede wszystkim dlatego, że Karate to "Sztuka Walki". Obudowane jest filozofią, która ma przyczynić się do kształtowania postaw życiowych dzieci, nastolatków ale i także dorosłych. Dzięki dążeniu do opanowania Karate mamy szansę na wyrobienie pewności siebie, naukę koncentracji i spokoju czy wytrwałości w dążeniu do celu.

Wychodzimy z założenia, że stosowanie filozofii karate w życiu codziennym będzie powodować, że zawsze będziesz starał się być szczerym wobec siebie i innych, uczciwym i sprawiedliwym zarówno wobec słabych i silnych.

Każdy adept sztuki karate musi zapoznać się z kodeksem zasad Karate -> Przysięga Dojo

2. Wpływ na zdrowie

Pomimo tego, że Karate uważa się za "kontuzyjny" rodzaj sportu to nie jest to do końca prawda. Karate korzystnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję. Trenując ten rodzaj sportu wzmacniamy swoją szybkość,  wytrzymałość oraz poczucie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Treningi wpływają także na korzystny stan masy ciała (waga) oraz na układ krążenia obniżając tym samym o ponad 60% szansę na zawał serca. 

3. Niezależnie od wieku

Przygodę z Karate możemy rozpocząć praktycznie w każdym wieku. Choć największe wymierne sukcesy zdobywają osoby trenujące od dziecka to mimo wszystko jest to sport o niskim progu wejścia i pozytywne efekty treningu możemy już docenić po kilku tygodniach i miesiącach. 

4. Większa odporność na stresowe sytuacje

Kombinacje różnych technik w bardzo szybkim tempie rozwija i wzmacnia umysł, co przenosi się również na inne obszary życia.

5. Obroń siebie i innych w razie ataku

Karate to sztuka samoobrony. Uczy jak za pomocą bloków czy wyprowadzanych ciosów najefektywniej wykorzystać naszą anatomię aby każdy mógł się bronić niezależnie od fizjonomii swojego ciała.

6. Popraw swój refleks i zwinność

Choć Karate to sztuka walki to jej uprawiane przenosi się na inne dziedziny naszego życia. Nauczysz się szybko reagować, zwinnie poruszać czy utrzymywać równowagę. W wielu przypadkach możesz uniknąć wypadku dzięki wyrobionemu refleksowi i równowadze.

7. Zwiększ swoją motywację, samoświadomość i dyscyplinę

Karate to ciągła nauka aby być lepszym, aby po przez powtarzane ćwiczenia dążyć do perfekcji. Trenując Karate zwiększysz swoją pewność siebie i nie będziesz się bał(a) podejmować życiowych wyborów. Umiejętność samoopanowania, motywacji jest bardzo potrzebna na każdym etapie życia.

8. Poznaj ciekawych ludzi, nawiąż przyjaźnie 

Wspólne treningi, wyjazdy na turnieje czy obozy budują silne poczucie koleżeństwa. 

9. Treningi mają pozytywny wpływ na wyniki w nauce

Wg badań naukowych aktywność fizyczna ma swoje duże przełożenie na wyniki w nauce dzieci (więcej na ten temat)

10. Niewiele potrzeba aby trenować

Karate można trenować praktycznie wszędzie, choć na salce treningowej (Dojo) jest lepiej. Nie jest to wymagający sport pod względem sprzętu. Wystarczy Karatega (biały strój składający się z bluzy wiązanej w tali pasem oraz szerokich spodni) oraz ochraniacze. Choć Karatega na początku przygody z Karate nie jest wymagana. Taki osprzęt wystarczy na kilka lat i niewiele kosztuje.

Wystarczy zapisać się do Klubu i rozpocząć trening :)

Powodzenia w podejmowaniu trafnych decyzji!

OSU!

 

 

Kategoria wpisu